SSD alebo HDD?

SSD alebo HDD?

Väčšina ľudí, ktorí teraz kupujú laptopy, alebo si vyberajú providera na web hosting si musia vybrať medzi Solid State Drive (SSD) diskom alebo Hard Disk Drive (HDD) diskom ako komponent pre ukladanie dát. Tak ktorý je teda lepším výberom, SSD alebo HDD?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá, či univerzálna odpoveď; každý kupujúci má iné potreby a musíte zhodnotiť rozhodnutie v závislosť od svojich potrieb, preferencií a samozrejme rozpočtu. Ceny SSD diskov v poslednej dobe dosť padli, ale stále je tam rozdiel medzi cenami SSD a HDD diskov – HDD je stále lacnejšia voľba. Cieľom tohto článku je zanalyzovať oba typy diskov a pomôcť vám rozhodnúť sa, ktorý je vlastne správny pre vás. Na to, aby sme k tomu záveru došli, urobíme porovnanie SSD a HDD úložísk a prejdeme si plusy, mínusy a zákernosti oboch.

Ale ešte pred tým si prosím pozrite video, aby ste vizuálne pochopili rozdiel medzi týmito dvoma typmi diskov (SSD bude na vašej ľavej strane a HDD bude na vašej pravej strane)

Čo je to SSD?

Nebudeme tu robiť nijaké predpoklady a necháme tento článok na úrovni, kde ho pochopí každý. Môžno kupujete počítač, vyberáte providera na web hosting, alebo vás proste zaujíma, čo to sakra vlastne znamená „SSD“? Na začiatok, SSD je skratka z anglického „Solid State Drive“. Pravdepodobne už poznáte USB pamäťové disky – SSD môže byť chápaný ako niekoľkonásobne zväčšená a oveľa sofistikovanejšia verzia „USB-čka“.

Podobne ako USB disk, v SSD disku nie sú žiadne pohyblivé časti. Informácie sú vlastne uložené v mikročipoch. Naopak „Hard disk drive“ používa mechanickú ruku s hlavou na čítanie/zápis, ktorá sa hýbe a číta informácie zo správneho miesta na úložnom magnetickom disku (podobnom „DVD-čku“). Tento rozdiel dáva SSD diskom ich omnoho vyššiu rýchlosť v porovnaní s ich konkurentom – HDD diskom. Ako analógia, čo je rýchlejšie? Ak musíte prejsť peši okolo celej izby, aby ste našli správnu knihu a našli informácie, alebo ak máte tú správnu knihu proste „magicky“ otvorenú vtedy, keď ju potrebujete? HDD v porovnaní s SSD jednoducho potrebuje viac fyzickej práce (mechanický pohyb) na to, aby získal informáciu.

Typické SSD používa tzv. NAND-based flash memory. Ide vlastne o neprchavý typ pamäte. Pýtate sa čo znamená „neprchavý“? Jednoduchá odpoveď by bola, že môžete vypnúť disk a on „nezabudne“, čo na ňom bolo uložené. To je samozrejme nevyhnutná charakterová črta hocijakej permanentnej pamäte. Počas prvých dní SSD diskov poletovali reči, že dáta uložené na takýchto diskoch by sa postupne „opotrebovali“ a stratili po niekoľkých rokoch. Každopádne, tieto reči sú evidentne len prázdne pri dnešnej technológii, nakoľko môžete čítať a zapisovať na SSD disk celý deň vkuse a integrita úložiska dát bude zachovaná na viac ako 200 rokov. Inými slovami, životnosť dát na SSD môže prekonať aj tú vašu!

SSD  nemá mechanickú ruku nutnú na čítanie a zápis dát, namiesto toho sa spolieha na zabudovaný procesor („mozog“) nazývaný „controller“, ktorý spraví niekoľko operácií súvisiacich s čítaním a zápisom dát. „Controller“ je veľmi dôležitým faktorom pri určení rýchlosti SSD disku. Rozhodnutia, ktoré robí v súvislosti s tým, ako ukladať, získať, cache-ovať a vyčistiť dáta môžu definovať celkovú rýchlosť disku.

Nebudeme sa šprtať vo všetkých detailoch pre rôzne úlohy, ktoré vykonáva, ako napr. náprava chúb, cache-ovanie dát pri čítaní a zápise, šifrovanie, a iné. Napriek tomu, môžeme povedať, že dobrá technológia použitá na „controller“ často to, čo oddeľuje excelentný SSD od dobrého.

Čo je to HDD?

„Hard Disk Drives“, alebo HDD v technologickom žargóne, tu je už tak dlho, že by sme mohli hovoriť o psích rokoch. HDD disky boli prvýkrát predstavené v 56-om IBM-kom – Áno ľudkovia, skoro 60 rokov stará technológia; vďaka bohu, že elektrónky v obrazovkách nevydržali tak dlho! HDD používa na záznam dát magnetizmus a zapisuje dáta na rotujúci disk. Hlava na zápis/čítanie lieta nad rotujúcim diskom zatiaľ čo číta a zapisuje dáta. Čím rýchlejšie disk rotuje, tým má HDD väčší výkon. Typický laptop HDD disk v dnešnej dobe rotuje buď 5400 RPM (Revolutions per minute – otáčok za minútu) alebo 7200 RPM, zatiaľ čo niektoré disky určené pre servery rotujú až do 15 000RPM!

Veľká výhoda HDD disku je, že je schopný uložiť a uchovať veľké množstvo dát trochu lacnejšie. Dnes 1 TeraByte (1 024 gigabytov) úložiska nie je nezvyklosťou pre laptopy a nároky ďalej stúpajú. Cena za gigabyte sa dnes počíta veľmi ťažko, keďže je množstvo tried na porovnávanie, ale môžeme s istotou povedať, že HDD disky sú podstatne lacnejšie ako SSD disky.  Na druhú stranu, rozdiel v cene nestojí za nevýhody, ktoré HDD disk prináša.

Zhrnutie

HDD disk môže byť správnou voľbou, ak chcete miesto na uloženie/uchovanie niečoho, ale nie ak to chcete ovládať alebo spúšťať.

SSD disk môže byť správnou voľbou, ak vám nevadí minúť trochu viac a oveľa väčší výkon a rýchlosť.

No Comments

Post A Comment