Libido je celý rad činiteľov, ktoré vplývajú na naše sexuálne pudy, túžby a sexuálny apetít. Ak by sme to mali vysvetliť zjednodušene, tak libido je niečo ako sexuálny apetít a túžba po sexe s iným človekom.

Čo však v prípade, keď začne libido klesať? Nízke libido predstavuje znížený záujem o sex. Je pomerne časté, že človek občas alebo dočasne stratí záujem o sex, prípadne hladiny libida v priebehu života kolíšu. Ak je však vaše libido nízke už dlhší čas, mali by ste sa mať na pozore. Je to diagnóza, ktorá môže vo vašom živote dosť prekážať a narúšať váš celkový zdravotný stav.

Syndróm nízkeho libida

Prejavuje sa tak u žien, ako aj u mužov – veľa ľudí má aj v súčasnosti len slabú túžbu a chuť na pravidelný sex alebo naň nemajú chuť vôbec. Ako teda priniesť nový vietor do vášho intímneho život a nájsť opäť stratenú chuť na sex?

Ako sme už spomínali vyššie, základným príznakom straty libida u oboch pohlaví je nechuť na pohlavný styk, ktorý trvá 6 mesiacov, aj dlhšie. Prejavuje sa tak, že človek má malý až žiadny záujem o sex, nemá predstavy ani myšlienky o sexe, neiniciuje začiatok pohlavného styku, dokonca má ťažkosti z potešenia zo sexu a pociťuje len minimálnu, ba až žiadnu rozkoš pri stimulácii pohlavných orgánov. Všetky tieto príznaky môžu časom vyústiť až do problémov v partnerskom vzťahu, ale aj k zníženiu vášho sebavedomia a v najhoršom prípade k psychickým problémom.

Príznaky straty libida u mužov

V prípade mužov (na tých sa v tomto článku zameriame), je príčinou straty alebo klesania libida znížená hladina testosterónu. To môže byť spôsobené starnutím, ale aj ďalšími dôvodmi ako: užívanie určitých liekov, syndróm nepokojných nôh, chronická bolesť, diabetes typu 2, obezita, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, pľúcne, srdcové a obličkové choroby, zlyhanie pečene, problémy so spánkom, stres, únava či nadmerné (alebo naopak), žiadne cvičenie a tiež alkohol a drogy. Klesanie libida sa u človeka prejavuje aj emocionálne – zrazu človek pociťuje úzkosť, depresiu, nízke sebavedomie či chýbajúcu dôveru vo vzťahu so sexuálnym partnerom.

U mužov sa v dôsledku tohto všetkého môže objaviť erektilná dysfunkcia (nemožnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu potrebný čas), častými príčinami je aj predčasná ejakulácia. Muž s klesajúcim libidom prestáva mať záujem o sex a akýkoľvek fyzický kontakt, fyzické dotyky aj mimo postele, sex sa preňho stáva akousi rutinou a je mechanický, znižuje sa jeho intenzita a tak dochádza k úplnému poklesu záujmu o pohlavný (sexuálny život).

Našťastie, aj tento problém má svoje riešenie a čoraz viac sa o ňom začína hovoriť. Ako s týmto problémom účinne bojovať a ako sa mu prípadne vyvarovať? Či už ako následok vyššie spomenutých problémov alebo len v rámci prevencie, libidu treba venovať určitú pozornosť. Problémy s ním sa síce neprejavia v tak krátkom čase a tak viditeľne ako pri erekcii, ale aj tak ich netreba podceniť. V tomto článku nájdete detailnejšie rozobratú tému ako zvýšiť chuť do sexu u mužov.

Ako opäť zvýšiť chuť na sex a podporiť libido?

Každá príčina má svoje riešenie a inak to nie je ani pri nízkej chuti na sex. Skúste si doma osviežiť romantiku a vyberte sa s partnerkou napríklad na rande. Zabudnite na teplákovú kultúru a vezmite ju do kina, na večeru alebo na prechádzku a oživte zabudnutú iskru, ktorá medzi vami voľakedy vznikla. Vyberte sa spolu niekam a užívajte si spoločné zážitky! Objavte nové spoločné záujmy a vzrušujúce aktivity, ktoré podnietia chuť na milovanie.

Okrem zavedenia spoločného trávenia času, zaveďte si doma i spálňové pravidlá. Ako na to? V prvom rade si treba uvedomiť, že ak sa chcete venovať jeden druhému, mali by ste pri tom byť spolu sami. Možno to znie kruto, ale v tomto prípade deti ani zvieratá do spálne nepatria. A pri spálni to ani zďaleka nemusí ostať. Vyskúšajte nové miesta pre vaše milovanie a oživte stereotyp a nudu!

Ďalšou radou je plánovanie si sexu. No a čo? Dnes si plánuje schôdzky hocikto. Naplánujte si aj vy sex s vašou polovičkou a zaraďte tento rituál do vášho denného harmonogramu. Nie, sex nie je povinnosť, myslíme to tak, že si na plánovaný sex budete musieť nájsť čas aj medzi ostatnými povinnosťami. Pred sexom samotným si doprajte dostatok relaxu, uvoľnite sa vo vani, v sprche či pri dobrom filme – tak, ako vám to vyhovuje. Na sex sa musíte tešiť a užiť si ho naplno. Nežeňte sa za ním len preto, aby ste dosiahli vyvrcholenie.

Tabletky na zvýšenie libida

Tabletka na erekciuSo zvýšením vášho libida vám dokážu účinne pomôcť aj afrodiziaká. Existujú rôzne rastliny, potraviny a byliny, podporujúce libido a sexuálnu potenciu. Doprajte si ich v podobe potravín (ustrice, mandle, vanilka, jahody) alebo modernou formou, bez lekárskeho predpisu a úplne 100% prírodné – tabletky na zvýšenie libida, ktoré obsahujú extrakty z prírodných afrodiziák. Prírodné výživové doplnky pre mužov nielen, že zlepšia vašu erekciu, ale aj zvýšia vašu chuť na sex, výdrž, apetít a vášeň, čo dozaista ocení aj vaša partnerka.